Informacje Praktyczne

TERMIN WYJAZDU: 12.07 –07.08.2011


do pobrania informacje praktyczne ze Sri Lanki- ceny, trasy, noclegi itp - pdf


WIZY:
wbijana pieczątka na lotnisku w Kolombo na 30 dni


adres ambasady:
Konsul Honorowy – Mr Desamanya Kandiah Balendra
C/o Deputy Chairman’s Office
Phoenix Ventures Ltd.
2nd floor, 409 Galle rd.
Kolombo 03, Sri Laka
Tel. +94 112 565612, 693307
Fax. +94 112 669639
kenbalendra@hotmail.com

CZAS:
Na terenie Sri Lanki czas w stosunku do czasu polskiego to +3,5 godziny.

WALUTA:
Waluta to RUPIE LANKIJSKIE. W lipcu 2011 przelicznik wynosił 1$ - ok 110 rupii (100 rupii to było jakieś 2,7zł) Wymieniać pieniądze można przede wszystkim w bankach. W wielu miejscach jest możliwość opłaty kartą. Banki są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.30. W soboty i niedziele banki są zamknięte. Do wymiany pieniędzy potrzebny jest paszport. Kwit wymiany należy zachować aż do wyjazdu. Nie ma też problemu z bankomatami, choć czasami bankomat nie chce przyjąć naszej karty i trzeba poszukać innego bankomatu. Parę razy wymienialiśmy pieniądze np. w sklepie jubilerskim, po kursie lepszym niż w banku, jednak z pewnę dozą nerwów, czy nas nie okradną.

POGODA:
Sri Lanka leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, charakteryzującego się wysokimi temperaturami i opadami deszczu. Klimat kształtuje wiatry monsunowe, regulujące rytm opadów. Opady deszczu w kraju są wysokie, ich ilości mogą nawet klasyfikować Sri Lankę do stref typowego klimatu równikowego. Jednakże ta nie jest, ponieważ opady w ciągu roku nie są regularne. Maksima opadowe przypadają na wiosnę i jesień, w kraju nie ma wyraźnej pory suchej, ponieważ we wszystkich miesiącach na większości obszarów, średnie opadowe nie obniżają się poniżej 60 mm. Jednakże na północy kraju jest nieco inaczej i tam zaznacza się wyraźna pora sucha, która może trwać nawet pół roku. Północna i wschodnia część kraju jest bardziej sucha i roczne opady wynoszą tam średnio 1000 mm. Na południowym zachodzie opady są najwyższe i utrzymują się w granicach 2000 – 3000 mm rocznie. Maksymalnie może spaść do 3700 mm deszczu rocznie. Największe opady notuje się jednak górach, tam wartości opadowe w ciągu roku mogą dojść nawet do 5000 mm. Na opady wpływ mają monsunowe wiatry sezonowo wiejące znad Zatoki Bengalskiej oraz Oceanu Indyjskiego. Pierwszy monsun (Yala) zaczyna się w połowie maja na zachodzie i południowym - zachodzie i trwa do sierpnia, przynosi wilgoć od Oceanu Indyjskiego. Kiedy wiatr dociera do zboczy gór w Pogórzu Centralnym, powoduje w tej części wyspy ulewne deszcze. Wiele zboczy od strony nawietrznej otrzymuje do 250 cm opadu na miesiąc, gdy w tym czasie zbocza po stronie zawietrznej na wschodzie i północnym - wschodzie otrzymują mały opad. Monsun Maha trwa od października do stycznia i przynosi deszcz na północ i wschód wyspy. Suchy okres na tym terenie trwa od maja do września. Północ i wschód dostają stosunkowo niewiele opadu w ciągu całego roku – około 1000 mm. Na tym obszarze okres miedzy monsunami trwa od października do listopada. Temperatury mają przebieg typowy dla klimatu podrównikowego, czyli roczne amplitudy są zauważalne. Na obszarach nisko położonych i na wybrzeżach temperatury wynoszą od 22°C w okresie zimowym do 33°C. Na Sri Lance nie notuje się ekstremalnych temperaturach sięgających 40°C, aczkolwiek na słońcu są one zdecydowanie wyższe. Temperatury są lokalnie zróżnicowane z powodu rzeźby terenu. W górach wartości termiczne spadają nawet do 7 °C (Nuwara Eliya). Średnie temperatury górskie wahają się do 15 do 20 °C. Klimat Sri Lanki charakteryzuje się wysoką wilgotnością względną nie spadającą poniżej 60%, a przekraczającą często 80%.

Pora deszczowa (czyli nasze lato) też, wbrew pozorom, nie jest taka zła. Po raz kolejny wybraliśmy się do Azji w czasie deszczy monsunowych. W tym roku mieliśmy nad wyraz szczęście padała nam dwa razy i to tylko częściowo w ciągu dnia. Pora deszczowa to jednak czas kiedy turystów jest dużo mniej, łatwiej znaleźć nocleg w bardzo niskiej cenie.

PRZEWODNIKI:
Na Sri korzystaliśmy z przewodników Lonely Planet w wersji anglojęzycznej Sri Lanka, a także jeszcze przed wyjazdem z kolorowego wydania gazety Wyborczej Podróże Marzeń „Sri Lanka„ (za ciężki aby go wozić ze sobą, więc zabraliśmy kserokopie)

TRANSPORT
Na wyspie przejazdy odbywają się głównie autobusami. Mimo różnic w standardzie, autobusy są generalnie tanie i nierzadko zatłoczone. Pociągi są wolniejsze, ale bardziej komfortowe. Transport lokalny to minibusy, taksówki i riksze – warto przed jazdą ustalić cenę! Wynajem samochodów i motorów staje się coraz powszechniejszy. W związku z małą ilością samochodów, transport autobusowy jest silnie rozwinięty. Autobusów jest dużo, jeżdżą praktycznie wszędzie, ale często są bardzo zapchane. Godziny odjazdów są tak często, że praktycznie można na dworcu pojawić się o każdej porze i zawsze uda nam się wyjechać. Należy pamiętać, że jeśli trasa biegnie przez góry, to wyjechać trzeba wcześniej, gdyż nocą autobusy po takich trasach nie kursują. Często droga jest fatalna, na 1 autobus i brak możliwości swobodnego mijania. W takich warunkach jedzie się np. 50 km około 3 godzin. Stąd ostatnie autobusy odjeżdżają na taką górską trasę kolo 14-15. Na trasach równinnych kierowcy zachowują się niczym piraci drogowi, trzeba dobrze trzymać się siedzenia, bo inaczej spadniemy. Ponadto prowadzą autobusy na boso. Plusem Sri Lanki są jej niewielkie rozmiary, a więc i trasy przejazdu nie są wielkie, choć ze względu na stan drogi czas przejazdu może być dość znaczny. Nie ma jednak przejazdów nocnych. Bilety kupuje się w autobusie. Są wystawiane ręcznie lub wyskakują z małych urządzonek, które mają konduktorzy. Ciekawostką jest to, iż na Sri Lance są przystanki, do których stosują się autobusy (nie to co rok temu w Indiach, jak ktoś za machał bus zatrzymywał się nawet co kilkanaście metrów), toteż przynajmniej wiadomo, że czas podróży nie wydłuży się przez ciągłe zatrzymywanie się, ale trzeba samemu poszukać przystanku. Autobusy rzadko zatrzymywały się jak zamachaliśmy stojąc przy drodze nie na przystanku. Na drogach trzeba uważać, bo panuje ruch LEWOSTRONNY.

Odmianą transportu autobusowego są minibusy. Stoją na większości dworców autobusowych, a ich odjazdy uzależniane są od zebrania kompletu ludzi. Jadą szybciej niż autobus, są wygodniejsze ( o ile nie trafiło nam się rozkładane siedzisko między siedzeniami) i z klimatyzacją. Cena często dwa razy większa niż zwykłego autobusu, ale to i tak nie jest dużo. Kierowcy jak widzą obcokrajowców to od razu chcą pakować ich do tych minibusów. Co ważne nie ma tu miejsca na bagaż, więc np. 2-3 plecaki zajmują 1 miejsce i pobierana jest za to opłata, jak za 1 osobę.

Na miejscu korzystaliśmy również z autobusów. Jest ich bardzo dużo i można dostać się bez problemów w każde miejsce. Najczęściej odjeżdżają o 30 minut więc praktycznie zawsze jak się przyjdzie coś w naszym oczekiwanym kierunku jedzie. Ten środek polecam głównie na krótsze trasy, gdyż na długich człowiek się umęczy, zwłaszcza nocą. Nie polecam jazdy nocnymi autobusami sypialnymi. Mimo nazwy nie ma szans na sen. Autobus wywija takie zakręty i wszędzie trąbi, że leząc na łóżku ma się wrażenie, że jest się workiem kartofli. Autobusy są bardzo tanią opcją podróżowania (choć czas przejazdu, zwłaszcza w górach jest długi), za pokonanie 100 km zapłacimy około 70 rupii (5zł). Aby wsiąść do autobusu nie trzeba koniecznie znaleźć się na dworcu czy przystanku, a wystarczy machnąć ręką i na 99% autobus się nam zatrzyma. Podróż autobusem może przysporzyć nam atrakcji mrożących krew w żyłach, zwłaszcza gdy będziemy siedzieć w pobliżu kierowcy. Na drogach pierwszeństwo bezwzględna mają krowy i wszyscy je omijają. Następny w kolejności jest autobus. Jeśli chce on ominąć pojazd przed, to ów pojazd musi zjechać maksymalnie na pobocze. Jeśli autobus wymija coś dużego i jedzie pasem przeciwnego ruchu, to mniejsze pojazdy mimo że jadą zgodnie z ruchem muszą ustąpić autobusowi, który jedzie pod prąd. Najciekawiej jest jak środkiem drogi jada dwa autobusy z przeciwka, wtedy wymijają się w ostatniej chwili, a my możemy dostać nerwicy... albo wciskać wirtualny hamulec stopą. Autobusy często są z innej epoki - gruchoty, rzadko zdarzają się klimatyzowane. Bardzo często nie posiadają w oknach szyb tylko zaciągane żaluzje. Hindusi lubią widzieć dookoła więc zaciągają je tylko kiedy już silnie zacina deszcz i mogą być mokrzy. Zimno górskie ich nie odstrasza, a wtedy zimny wiatr hula po autobusie. Radzę mieć ze sobą szale, aby nas nie przewiało. Niestety doświadczyłam tego i miałam przewiane węzły chłonne i nie słyszałam dobrze przez kilka dni na jedno ucho, nie mówiąc już o bólu.

Innym środkiem transportu jest pociąg. Sieć kolejowa Sri Lanki nie jest może imponująca rozmiarowo, ale jedna z niewielu tutejszych linii kolejowych zasługuje na szczególną uwagę. Otóż od czasów brytyjskich Sri Lanka posiada regularną, szerokotorową linię kolejową biegnącą w głównej mierze przez góry. Odbija od linii biegnącej z Colombo na północ, a od Kandy zaczyna piąć się w górę. Najwyższa stacja jest na wysokości prawie 1900 m.n.p.m. a miejscami sięga jeszcze wyżej (co jest dużym osiągnięciem zważywszy, że najwyższy szczyt Sri Lanki ma nieco ponad 2500 m.n.p.m.). Mieliśmy okazję jechać kilka razy pociągiem na tej linii, najpierw z Haputale do Elli (gdzie się zatrzymaliśmy) a później z Elli do Badulli i z powrotem. Odcinki które wybraliśmy należą do najbardziej malowniczych z całej trasy, gdyż pociąg wije się po zboczach gór obsadzonych herbacianymi krzewami. W miejscowości Demodara pociąg robi kompletną pętlę wokół wzgórza tylko po to, aby wjechać do tunelu 30m niżej. Pociągi na Sri Lance są bardzo wolne i jeździ ich dość niewiele. Czasami może się okazać, że pociąg jest w rozkładzie, ale akurat dzisiaj nie jedzie. Są też nocne pociągi do Colombo. Ceny pociągów są bardzo niskie (patrz tabela z cenami). Przejazd pociągiem na Sri Lance ma jednak walory turystyczne, zwłaszcza w górach, gdzie dzięki wolnej jeździe można oglądać przepiekane krajobrazy, a sam pociąg wije się między wzgórzami niczym wąż.

Innym środkiem lokomocji na krótkie trasy są riksze (50-150 rupii). Na samym początku trzeba ustalić cenę za przejazd. Tym środkiem lokomocji poruszaliśmy się w miasteczkach, bo o taksówkach można pomarzyć.

Ceny przejazdów na Sri Lance
Trasa środek transportu Cena za 1os. w rupiach
Lotnisko w Colombo Bandaranayake – centrum Colombo (35km) minibus 100 (+50 bagaż)
Colombo dworzec główny – Anuradhapura (200km, ok. 6 godzin) Autobus 190
Anuradhapura – Mihintale Autobus 30
Riksza po Anuradhaupurze na 5 godzin Riksza 1700
Anuradhapura – Dambulla - Minibus
- Autobus
- 200 (+50 za bagaż)
- 83
Dambulla – jaskinie Riksza 100 (2os.)
Dambulla - Sigirija Autobus 29
Sigirija – Dambulla Autobus 30
Dambulla – Kendy Autobus 120
Kendy Riksza 200 (za rikszę)
Kendy – Pinawella ( z przesiadką do skrzyżowania) 2 autobusy 45+13
Kendy – Dambana (90km) - Kendy Wynajęty van z kierowcą na cały dzień 8000 (za 4 osoby)
Kendy – Nuwara Eliya Minibus 180
Nuwara Eliya – fabryka Labookelle (15km) Autobus 25
Nuwara Eliya – Horton Plain – Haputale Jeep 6000 (4 osoby)
Haputale – Ella Pociąg 50
Ella – Tea factory Helpewetta Autobus 20
Ella – Badulla Pociąg 40
Ella – Welawaya Autobus 48
Welawaya – Tenawelle Autobus 52
Tenawelle – Tissa Jeep Za darmo- odebrał nas gość z guesthousu
Tissa – park narodowy Bundala i Yala (2 dni) Jeep 19 000 (4 osoby), w tym lunch w parku Yala
Tissa guesthouse – dworzec autobusowy Riksza 150 (2os.)
Tissa – Tangalle Autobus 80
Tangalle – Blow Hole (11km) Autobus + 2 km piechotą 25
Tangalle centrum do hotelu Riksza 80 (2os.)
Tangalle – Mirissa Autobus 80
Mirissa – Unawatuna Autobus 40
Unawatuna do hotelu Riksza 150 (za dużo)
Unawatuna – Galle Autobus 20
Galle – Ahangama Autobus 30
Ahangama – Unawatuna Autobus 25
Unawatuna – Galle Autobus 13
Galle – Acuresa Autobus 46
Acuresa – Deniyaya Autobus 60
Deniyaya – Rakwana Autobus 78
Rakwana – Ratnapura Autobus 63
Ratnapura – hotel Riksza 80 (2os.)
Ratnapura – Colombo Autobus 105
Colombo dojazd do hotelu Riksza 100 (2os.)
Colombo- dzielnica Petah riksza 200 (2os.)
Colombo – lotnisko Taxi bus 2200 (4 osoby)


ELEKTRYCZNOŚĆ:
Napięcie na Sri Lance wynosi 230 V. Urządzenia przywiezione z Polski powinny działać. Trzybiegunowe wtyczki starego typu, które można jeszcze znaleźć w hotelach, należy odbezpieczyć, wkładając w górny otwór patyczek do uszu, długopis.

BEZPIECZEŃSTWO:
Sri Lanka to kraj bezpieczny. Tak przynajmniej my odczuliśmy. Przez cały okres pobytu nie spotkaliśmy się z żadną wrogością. Ludzie nastawieni pozytywnie do turystów, zwłaszcza jeśli chodzi o robienie zdjęć. Poza tym – standardowe środki ostrożności wystarczą. Jadąc rikszą warto uważać na łokcie i pod żadnym pozorem ich nie wystawiać, bo pojazdy jadą blisko siebie i można połamać sobie ręce.

UBEZPIECZENIA:
Standardowy pakiet ubezpieczeniowy Warta Travel


TELEFONY:
Na terenie Sri Lanki, nie ma problemu z siecią komórkową. W trakcie wyjazdu rzadko korzystaliśmy z komórek (tylko smsy), bo w cenie Internetu można zadzwonić do własnego kraju. Zwłaszcza kiedy ma się swojego laptopa, którego można podpiąć w kawiarence internetowej.

INTERNET:
Internet znajduje się w licznych kawiarenkach 100 rupii za godzinę.

NOCLEGI:
Ceny noclegów na Sri Lance oraz adresyMiasto Hotel Cena za pokój 2 osobowy w rupiach
Anuradhapura Lake View
New Town
Harischandra Mawatha 4/C/4
te. 094- 25 2221593
1200
Sigirija Nilmini
tel.094-66- 2286313
094-66-5670469
nilmini_lodge@yahoo.com
1100
Kendy IVY rest ( z karaluchami)
Mahamaya Mawatha, 5
094-81-2224490
2500
Kendy Star Light
Saranankara Rd., 15/A
tel. 094-81-2233573
1300
Nuwara Eliya Victoria Inn 1500
Ella Soorya
Main Street
tel. 094 57-2228906
1200
Tissa Pala
Kataragama Road, Punchi Akurugoda,
Tissamaharama, Sri Lanka.
Tele: 094 47 2237648
Mobile: 094 77 2726354
www.palahotelsrilanka.com
1500
Tangalle Star Fish
Vijaya Road, Medilla Beach,
Madilla Beach
tel. 094- 47 2241005
mobile 94 77 6178785
StarfishTangalle@gmail.com
1000 (darmowy net,wifi)
Mirissa Calidan Rooms (super miejsce, ładne pokoje i smaczna kuchnia) 800
Unawatuna Nirmala GH
Welledevala Rd.
tel. 094 91 2225876
samanthakelumsiri@yahoo.com
1000
Deniyaya Sinharaja Rest – Palitha Ratinayaka (właściciel i przewodnik)
Temple Rd.
Tel. 094- 41 2273368
sinharaja_rest@yahoo.com
2000
Ratnapura Rathna Gem Halt
Ratna Gems Halt 153/5 Outer Circular Road Ratnapura Sri Lanka
Email: rathnagems@yahoo.com
Telephone: 0094 45 2223745
http://www.ratnapura-online.com
850, 1250,2000 w zależności od piętra
Colombo Nippon hotel
123 Kumaranrathnam Road
+94 24322887, 2431888
2250

CENY WSTĘPÓW i WYCIECZEK (w rupiach)

Miasto miejsce Cena za 1 os.
Anuradhapura, - bilet kulturowy* (Anuradhapura, Sigirija)
- sri Bodhi
5550
200
Mihintale Świątynia 500
Dambulla - Jaskinie
- napiwek dla pilnującego plecaki
1200
50 za plecak
Kendy - regionalne tańce
- świątynia Zęba
500
1000
Pinawella sierociniec słoni 2000
Dambana - taniec Weddów
- napiwek dla Weddy -”przewodnika” http://vedda.org – strona o Weddach
2000
200
Nuwara Eliya wstęp do parku miejskiego 60
Horton Plain – Park Narodowy - wstęp – 1700**
- za kierowcę – 60
- servis charge – 900
- samochód (wjazd) – 250
-- 15% podatku
9300 za 4 osoby
Helpewetta fabryka herbaty 200
Bundala – Park Narodowy
(wycieczki organizuje p. Jayantha -”king of the jungle” w Tissie tel.094-777-073-813
- wstęp – 1125
- auto- 250
- servis charge 900
- 12% podatku
ok.6400 za 4 osoby
Yala – Park Narodowy (wyc. Organizuje patrz Park Bundala) - wstęp – 1690
- auto -250
- kierowca – 60
- servis charge – 900
- podatek – 955

- dodatkowo napiwek dla kierowcy jeepa
ok.9000 za 4 osoby

500
Okolice Tangalle Blow Hole – morski gejzer 200
Mirissa Port rybacki 25
Galle Wejście na latarnię – przekupienie latarnika 500
Ahangama napiwek dla rybaków siedzących na palach 200
Deniyaya – Sinharaja Rain Forest - wstęp
- przewodnik (Palitha Ratinayaka z przewodnika LP – namiar patrz noclegi) z samochodem
500
2000 za os.
Ratnapura - Wycieczka do kopalni – auto
- napiwek dla górników
2000
1500
Colombo - Muzeum Holenderskie
- wstęp do 2 świątyń buddyjskich (Seema Malaka,Gangaramaja)
- Muzeum Narodowe
500
100
500


*Trójkąt Kulturalny to obszar pomiędzy trzema historycznymi stolicami Sri Lanki: Anuradhapurą, Polonnaruwą i Kandy. To w nim mieszczą się najważniejsze i najokazalsze skarby dziedzictwa kulturowego kraju: starożytne miasta, zabytkowe świątynie, górskie twierdze i inne nieocenionej wartości budowle. Zdecydowanie lepiej kupić bilet za 5550 Rp, bo zwraca się już po zwiedzeniu Anuradhapury i Sigiriji. BILET WAŻNY JEST PRZEZ 14 DNI. Bilet obejmuje:
  • główne świątynie w Anuradhapurze (za wyjątkiem świątyni drzewa Bo)
  • kompleks świątynny w Polunarruwie
  • Sigirija – wzgórze Lwia Skała z ruinami twierdzy i pałacu, a także jaskinia z malowidłami skalnymi – Panny z Sigiriji
  • muzeum w Dambulli, Anuradhapurze, Kendy, Galle
  • Ritigala, Medirigiriya, Samadhi, Nalanda
  • plus kilka muzeów wchodzących w skład trójkąta kulturowego


    ** - w parkach narodowych Sri Lanki jest dużo różnych opłat. Należy najlepiej jechać jeepem w kilka osób, bo wtedy cena servis chargu, kierowcy, opłaty za wjazd na teren parku samochodem rozkłada się na kilka osób.